پنج شنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ , ۱۳:۳۵:۰۸
avatar avatar avatar
نوشته شده در ۱۴۰۱/۷/۱۹ ساعت ۲۳:۴۹
لینک کوتاه مطلب:

همه پلاک‌های شهرستان مریوان باید کاداستر شوند

جلسه اجرای قانون حدنگار بویژه اجرای کاداستر اراضی زراعی در شهرستان مریوان با حضور دکتر احمدی فرماندار، مدیرکل ثبت اسناد استان ، دادستان و دیگر مسولین استانی و شهرستانی در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

با اجرای طرح کاداستر بخش بزرگی از ‏مشکلات بهره‌برداران و سایر دستگاه‌های اجرایی رفع می‌شود ، ‏دولت سازمان امور اراضی را موظف کرده در تمام اراضی کشاورزی طرح رفع تداخلات و کاداستر انجام ‏شود‎. ‏

مدیرکل ثبت اسناد استان کردستان در ادامه به طرح کاداستر اراضی کشاورزی پرداخت و افزود: کاداستر از زیرمجموعه‌های سامانه‌های اطلاعات زمین (LIS) است و به منظور مدیریت اراضی ایجاد می‌شود. مدیریت اراضی در سطح نخست شامل ثبت و تعیین مالکیت و تعیین حدود موقعیتی و مساحت زمین است که در این گام، با انجام عملیات نقشه‌برداری کاداستر، منجر به صدور اسناد تک برگی می‌شود. طرح کاداستر با نقشه‌برداری ثبتی انجام می‌شود و به این دلیل که یک کار حقوقی به شمار می‌رود، مبنای صدور سند مالکیت قرار می‌گیرد.

وی افزود: هدف از اجرای طرح کاداستر، جمع‌آوری آمار و اطلاعات اراضی کشاورزی و تعیین محدوده‌ ملکی برای احراز و تثبیت مالکیت و تعیین حدود زمین‌های ملی و شخصی است. اولین مزیت تعیین تکلیف مالکیت اراضی، کاهش تصرف و تعرض به آنها و در واقع، کاهش پدیده‌ زمین‌خواری است. برخی اراضی توسط سودجویان مورد تصرف قرار گرفته و به شکل غیرقانونی دچار تغییر کاربری شده است و به فروش می‌رود که تنها راهکار بهبود این وضعیت، اجرای کامل طرح کاداستر است. همچنین، طرح کاداستر از تخلفات قولنامه‌ای و مالکیت اراضی جلوگیری می‌کند. مزیت دیگر طرح کاداستر، جلوگیری از صدور چند سند برای یک زمین است؛ زیرا در گذشته برای برخی اراضی به ویژه اراضی کشاورزی، به بهانه‌های مختلف بیش از یک سند صادر می‌شد. با اجرا شدن کامل طرح کاداستر، اطلاعات ملکی به صورت آنلاین در دسترس قرار گرفته و وضعیت ملکی اراضی نیز به راحتی قابل شناسایی است.